Queen Bastet * CZ - Abyssinian Cattery

Co o ABY píší jinde

Mazlíčci.cz

Habešská kočka - medailon

Typické znaky habešanek

ZBARVENÍ

U všech barevných variet se projevuje silně zvýrazněný ticking, což je zvláštní zbarvení srsti. Na každém chlupu jsou dva až tři proužky. Světlé proužky se střídají s tmavými a propůjčují habešce její typický přírodní vzhled a výraz. To platí zvláště o tradičních barevných rázech sorrel a o divokém zbarvení. Toto zbarvení se podobá barvě divokého králíka, a proto se habeškám často přezdívá zaječí kočky. V ideálním případě by tělo kočky tohoto plemene mělo být bez kresby.

 

Typický úhoří pruh, který se táhne v celé délce hřbetu až k ocasu, olemování očí a nosního zrcátka a jemné "M" na čele kočky připomínají, že jde v podstatě o zbarvení aguti.

STAVBA TĚLA


Habešské kočky jsou svojí stavbou těla středně velké, mrštné a svalnaté. Dlouhé, štíhlé a šlachovité končetiny na štíhlých oválných tlapkách kočce umožňují protáhnout se i tou nejužší cestou, aniž by ztratila rovnováhu třeba na úzkých římsách. Ocas by měl být dlouhý, široký v nasazení, na konci se sbíhá do špičky a měl by harmonicky ladit s tělem kočky.

Hlava je klínovitá, široká v čele, lehká prohlubeň oddělující tlamičku je žádoucí stejně jako silná brada. Předkus však není povolen. Nos je středně dlouhý s lehkou prohlubní, ale bez stropu. Velké a široko nasazené uši, jež na konci vykazují lehké zaoblení, mají chomáčky chlupů na špičkách a na zadní straně je typická divoká skvrna. Velké oči mandlového tvaru jsou velmi výrazné, za což vděčí mimo jiné také olemování a slzným proužkům ve vnitřních koutcích oka. Žádoucí jsou jasné a intenzivní barvy očí (jantarová, zelená nebo žlutá). Srst je krátká, jemná a těsně přiléhající. Bílá barva je povolena jen na bradě a na chřípí, nikdy by však neměla zasahovat na krk ani na hruď.
Péče o srst této kočky je poměrně snadná, česat ji obvykle stačí jednou týdně, během línání bychom však měli po hřebenu sáhnout častěji.


Povaha habešanek

Její povahu charakterizuje temperament, zvědavost, hravost a radost ze šplhání. Čile se účastní veškerého dění a bez plachosti ke všem včetně cizích. Habešce bychom měli nabídnout dostatek místa ke skotačení a rozhodně by neměl chybět škrábací strom. Lidé, kteří jsou zaměstnaní po celý den, by se měli raději hned rozhodnout pro "dvojité balení", protože habešanky milují společnost a samy by se brzy začaly nudit. Svoji velkou hravost si často uchovávají až do vysokého věku. Rády se oddaně přimknou ke svému člověku a milují odpočinek na jeho klíně, což dávají najevo hlasitým předením. Tento požitek vyhledávají především poté, co se dostatečně vyskotačily a vydováděly a začíná je zmáhat únava. Podceňovat nesmíme ani komunikaci. Svými tichými a melodickými hlasy sdělují svému majiteli všechny své pocity. Je to pro ně hotový rituál, který potřebují, aby se cítily dobře a spokojeně. Díky této mimořádné schopnosti komunikovat si svého pána vychovají velmi rychle, třebaže ten je přesvědčen, že on vychovává kočku. S habešankou se nikdy nebudeme nudit, protože nás vždy znovu a znovu překvapí zcela novými nápady a žerty. Pokud jsme však ztratili srdce pro habešanku, budeme se pro ni rozhodovat stále znovu.


Informace poskytla
CHS Little Big Cat

Fotografie poskytla CHS Memory of Trees

Zdroj : http://www.psi-kocky.cz/

 

 
© JaDr 2008 admin