Queen Bastet * CZ - Abyssinian Cattery

Co a jak na to ...

Přihlášení na výstavu

* Výstavy - Jsou buďto národní (NVK) nebo mezinárodní (MVK), jednodenní nebo dvoudenní. Na NVK může být udělen nejvýše titul šampion/premior. Na MVK pak všechny tituly.

Seznam výstav v Česku je na adrese http://www.schk.cz/schk/Vystavy_kocek_2012.htm

seznam výstav FIFe je zde http://www.fifeweb.org/wp/shows/shows.asp

* Členství v klubu - Pro Vaší účast na výstavách je povinné členství v některé organizaci chovatelů, ať už FIFe nebo jiné (CFA, WCF, TICA..). I když se FIFe výstav mohou účastnit i členové jiných organizací, vzhledem k jejich malému rozšíření v Česku doporučuji spíše členství ve FIFe. V Česku je to Sdružení chovatelů koček (SCHK) http://www.schk.cz/schk, prostřednictvím svých základních organizací.

* Propozice - Z výstavních propozic se dozvíte všechny podrobnosti o výstavě. Zejména kdy a kde se výstava koná, do kdy je nutné se přihlásit, poplatek za účast na výstavě (klecné), veterinární podmínky a pozvaní posuzovatelé. Propozice získáte na internetu (seznamu výstav), na výstavách nebo od svého klubu (ZO SCHK).

* Přihláška - Na adresu a v termínu uvedeném v propozicích musíte zaslat čitelně a úplně vyplněnou přihlášku na výstavu, potvrzenou vaším klubem (ZO SCHK). Klecné (poplatek) ve výši podle přihlášené třídy uhradíte jak je uvedeno v propozicích, většinou složenkou nebo bankovním převodem.

Co nesmíme zapomenout vzít sebou na výstavu

* Kočku  Říká se, že i toto se někomu stalo v předvýstavním shonu.

* Záclonky - Dva kusy po stranách klece, vhodnou podložku na dno a něco na vrch klece. Klece mají většinou rozměr 60x60x60 cm. Pozor však, nové drátěné klece mají rozměr 70x70x70 cm. 

* Desinfekci - I když jsou klece většinou již desinfikovány před výstavou, nikdy neuškodí tuto činost zopakovat. Vhodnou desinfekci na vyčištění klece vám pomůže vybrat váš veterinář nebo zkušený chovatel. Vhodné jsou například Ajatin plus, Desprej, Biosept, Chloramin, ap..

* Papírové utěrky - Důležitá věc se širokým rozsahem použití. Utírání klece, kočky, vás, ap..

* Ručník - Snad i raději dva, jeden pro Vás, druhý pro kočku. Papírové utěrky některé věci nemusí nahradit, neboť nenasají tolik vody a trhají se.

* Hřeben nebo kartáč - Volíme podle potřeby, ale je dobré mít obojí. Úprava srsti před posouzením je téměř nutností. Srst může dojít k úhoně při manipulaci s kočkou, které je na výstavě dost.

* Vatové tampony - Potřebné při konečné úpravě očí nebo uší přímo na výstavě. I přesto, že jsme to udělali večer, popřípadě ráno před výstavou, i během cesty se může něco přihodit.

* Vodičku na čištění očí - Je potřebná při konečné úpravě očí nebo uší přímo na výstavě. Přestože jí na výstavě nebudete potřebovat, tak je nepsaným pravidlem, že když jí nemáte sebou, tak je obvykle nejvíc potřeba.

* Antistat/Kondicionér - Upravuje srst, dodává lesk, je antistatický. Pomáhá odstraňovat statickou elektřinu a malé cucky. Používá se šetrně během výstavy jako poslední očištění. Práce s ním není jednoduchá a musíte se naučit jeho aplikaci. Nutné je vyzkoušet jeho účinky ještě doma, nesprávnou aplikací toho můžeme více pokazit než vylepšit.

* Záchod do klece - Měl by být správných rozměrů asi 20x30cm, aby se vešel nejenom do klece, ale také, aby prošel dvířky klece. Je dobré aby měl na okraji převislý lem (límec), aby se nedal kočkolit snadno vyhrabat. Výborné je když si kočka umí o záchod říci a vy to poznáte, nemusíte ho v kleci nechávat a kočce ho nabídnete pouze pokud ho bude potřebovat.

* Kočkolit/Stelivo - Není potřeba, aby jste měli na výstavu to samé, které používáme doma. Kočka by ho však měla znát, aby ho neodmítla používat. Na výstavu by jste měli zvolit takové stelivo, které je lehké, nešpiní, dobře saje moč i pach a neulpývá na srsti. 

* Lopatku na trus - Slouží na výstavě k odstranění trusu z kočkolitu, pokud kočka vykonala velkou potřebu. V případě použití hrudkujících steliv i k odstraňění hrudek s močí.  

* Sáčky - Mikrotenové svačinové sáčky na případný trus a i jiný odpad.

* Misku na vodu - Je vhodné používat misky takové, které jsou proti převrhnutí, protože v kleci není mnoho místa a kočka jí může snadno převrhnout. Nejvhodnějším řešením jsou antikorové misky, které se dají přišroubovat na klec. Dají se koupit i závěsné misky, ale s těmi může být někdy problém, neb nejdou použít na klece s vertikálními dráty, kterých bývá na výstavách většina.

* Misku na krmení - Zde platí stejná doporučení jako u misky na vodu.

* Vodu - Důvěřujete-li místním zdrojům není nutná (v ČR je ve vodovodech všude voda pitná, pokud tam není výslovně uvedena voda užitková), ale je lepší mít lahev vlastní vody. Kromě pití, se může hodit i při nějaké nenadále situaci, třeba po neopatrném použití záchodu, nebo k otření vlastních rukou.

* Krmení - Vyberte oblíbené krmení, měli by jste kočce výstavu co nejvíce zpříjemnit. Není ale vhodné brát sebou syrové maso z důvodu jeho uskladnění, neb se za dobu cesty a i vlastní výstavy může snadno a rychle zkazit. 

* Pelíšek do klece - Je dobré vzít sebou kočce oblíbený pelíšek, ovšem s ohledem na rozměry klece, který jí zpříjemní pobyt na výstavě. Většina koček velký čas výstavy prospí. Pokud je kočka plachá uděláme jí radost polouzavřeným pelíškem (kukaní).

* Oblíbenou hračku - Ano i taková věc je kočce milá pokud zrovna nespí. Má uklidňující učinek a zabavuje kočku, když je náhodou vzhůru a nudí se.

Jaké doklady sebou

* Rodokmen - je vhodné mít sebou originál rodokmenu, ale ten nedávat z ruky (má sloužit k nahlédnutí, případně ověření dat), a pokud ho někdo bude vyžadovat, mít sebou kopii.

* Potvrzení o přijetí - Pořadatelé Vám asi týden před výstavou zašlou potvrzení, s Vašimi údaji. Tyto údaje by jste měli zkontrolovat a případné chyby nahlasit na uvedený telefon k provedení oprav. Dále tam mohou být upřesněny informace o výstavě, čas přejímky zvířat, mapa a další důležité pokyny, které mohou být odlišné od proposic.

* Kočičí pas (očkovací průkaz) - Jsou zde uvedeny veškeré záznamy o provedených očkováních a datumu jejich platnosti. Důležité je mít kočku řádně očkovanou, požadované očkování je uvedeno v propozicích výstavy, obvyklé je očkování proti kočičí rýmě, panleukopenii a vzteklině.

* Atest vyšetření sluchu - Toto se týká poze majitelů čistě bílých koček, aby měli sebou doklad o vyšetření, že kočka bezvadně slyší.

* Výstavní řád - Je vhodné mít jej u sebe pro případ nějakých nejasností. Můžeme se tam dočíst co v takovém případě dělat nebo nedělat.

Které úkony je nutné udělat již doma před výstavou

* Ostříhat drápky - Ostříhání drápků je povinné! Stříháme několik dní dopředu, aby se okraje ostřihnutého drápku stačily obrousit.

* Vyčistit uši - čisté uši jsou nejen důležité pro krásu a důležitou hygienu, ale pro veterináře u přejímky jsou i vodítkem o zdraví kočky a také o tom jak se o kočku staráme.

* Očistit oči - ospalky u očí nevypadjí vůbec pěkně, mohou se vyskytnou i na výstavě a proto by jsme měli být připraveni očistit kočce oči i na výstavě.

* Vykoupat - bíle kočky nejspíše budeme muset vykoupat, neměli by mít nažloutlou barvu nebo více odstínu bíle po těle, zvláště si dáváme pozor na packy. Můžeme také zkusit suché šampony na bílé kočky. Ostatní kočky koupeme vetšinou podle kvality srsti, správný šampon a následná úprava mohou udělat zázraky. Na mastné chlupy může stačit suchý šampon nebo pudr.

* Upravit srst - některé úpravy provádíme před výstavou, některé až na ní. Po koupeli můžeme použít vitamínové přípravky, kondicionéry, rozčesávače atd.. Na výstavě pak rozčesávače a pudry. Většina chovatelů má dlouho zkoušené metody, které nemusí být ochotni vám sdělit, nebo nemusí dobře vypadat zrovna na vaší kočce. Je proto důležité si tyto metody vyzkoušet v období mezi výstavami a najít tu optimální pro vaší kočku, kočka si při zkoušení také zvyká, na takovou manipulaci.

* Trénovat držení - Trénovat s kočkou chození a držení jako na výstavě, je velmi důležité. Většinou kočku držíte nataženou s jednou rukou na hrudníku pod předními nohami a druhou pod tělem na začátku zadních nohou, přední i zadní nohy jsou volné. O držení Vám jistě každému poradí chovatel, od kterého jste získali Vaší kočku.  

Zpět

 
© JaDr 2008 admin