Queen Bastet * CZ - Abyssinian Cattery

Nový člen rodiny

aneb …

 

Jak jsme se připravovali na příchod koťátka k nám domů,   a co k tomu všemu předcházelo.

 

Příprava spočívala v tom, abychom před příchodem k nám domů udělali vše proto, aby se koťátko po převozu ihned cítilo bezpečně, spokojeně a dobře. Musíme si uvědomit, že kočky jsou šelmy a jejich zvídavá povaha se projeví v okamžitém průzkumu nového domova – teritoria ve kterém bude následně žít. Proto by měla najít vše hned a na svém místě.

 

Nesměli jsme proto zapomenout na:

* misky na krmivo, zakoupili jsme 2 antikorové misky se širší základnou proti převrhnutí. Tento materiál je vhodný pro dobré mytí a také se v něm dá potrava přihřát i v mikrovlnné troubě. Dále jsme přikoupili 2 antikorové misky s rámečkem pro uchycení v klecích se svislými dráty (potřebné na výstavy). Tyto misky se nám osvědčily protože mají svislé stěny a podáváme jim v tom granulované krmivo. Všechny misky mají kočky umístěny na jednom místě, nejvhodnější jsou tam kde nemohou být rušeny a mohou se v klidu najíst. Toto místo si musíme předem vybrat.

* misku na vodu, zde jsme použili skleněnou kompotovou misku ze silnějšího skla a širší základnou - tuto alternativu jsme opustili, neb jí kočky později vůbec nepoužívaly. Zde však musíme podotknout, že naše kočky (asi rozmlsané, či vybíravé) si také našly jiná napájedla, jako třeba konvičku na zalévání květin (kde máme vodu vždy na odstátí v pokojové teplotě), nebo olizováním kohoutků v koupelně. Nakonec jsme jim pořídili fontánku, kde zurčí voda a je filtrována skrz filtr s akt. uhlím. Tuto alternativu doporučujeme.  

* kočičí záchod, tady je v obchodech široká nabídka. Při výběru musíme mít na mysli rozměry, aby se toto WC vešlo na místo, které je také někde na klidném místě. Toto místo nevolte blízko místa určeného pro stravu. Kočka má ráda při vykonávání potřeby určité soukromí. Osvědčil se nám krytý kočičí záchod s výklopným vchodem před který jsme umístili gumovou předložku na které případné zbytky steliva zachycených na tlapkách odpadnou. 

* stelivo a lopatky, v tomto sortimentu je také velký výběr, ať už jsou to hrudkující, savé, silikátové, dřevěné apod. My jsme používali doma běžně hrudkující stelivo (Benko plus speciál) a také jsme střídavě používali silikátové stelivo (Cat Clin a Magic Pearls), které jsme brali sebou na výstavy. Od června 2009 jsme vyzkoušeli polské dřevěné hrudkující stelivo Pinio a zcela jsme na něj přešli. Toto stelivo je plně přírodní hrudkující podestýlka v podobě drti (nikoliv pilin !), která nejenže příjemně voní jehličnatým dřevem, ale je to také ekologický produkt. Stelivo je vyrobeno z čistého jehličnatého dřeva s příměsí přírodních lepících látek. Je mimořádně lehké, bezprašné, vyznačuje se výtečným pohlcováním vlhkosti a pachů. Co však u něj je nejlepší, že se může likvidovat běžným způsobem do WC, kde se spláchne a nezanáší odpadní potrubí (doporučujeme !!!). 

* škrabadlo, tuto novou součást bytu a velmi nutnou musíme pořídit (nebo si udělat), aby si kočka nebrousila drápky na nábytku.

* pelíšky, polštářky a odpočívadla, tyto potřeby bude kočka vyhledávat. Následně po příchodu kočky do nového domova dá sama najevo její oblíbená místa. Kočka (alespoň ta naše) tato místa střídá a nedá se dopředu určit, které je její oblíbené.

* hračky, jsou to různé míčky, myšky a péřové třepetalky, opět platí, že si sama vybere tu svou pravou oblíbenou a tyto střídá.

* odbornou literaturu, kde si najdeme mnoho užitečných rad, abychom byli i my dobře připraveni na ten nový stav. Je třeba se uvědomit, že kočka je živý tvor, je to šelma individualista a ta bude sama určovat co se jí líbí. Je třeba si uvědomit, že to není v žádném případě hračka. Pokud tato pravidla budeme dodržovat dočkáme se příjemného soužití.

* přepravku, tu budeme poprvé potřebovat když si pro koťátko pojedeme. Následně jí budeme potřebovat při dalších činnostech s kočkou, a to při návštěvě veterináře, při společných cestách na dovolenou, na výstavy apod.

 

Dále je třeba zkontrolovat:

* okna a balkony, které otevíráme. Je třeba provést taková opatření, aby kočka nemohla vylézt ven, případně vypadnout. Do oken a balkonů, která trvale otvíráme je vhodné pořídit ochranné sítě.

* elektrické kabely, je třeba si uvědomit, že kočka má v sobě potřebu stále něco objevovat a zkoumat, některé je dokážou okousávat.

* otvory a škvíry, je třeba utěsnit tak, aby se kočka při průzkumu těchto temných zákoutí nedostala do problému, že nebude moci odtud vylézt. Do toho řadím i nutnost si následně dávat pozor na otevřené šuplíky, skříně, dvířka od horkého sporáku, pračky, myčky nádobí, žehličku, hořící svíčky, odklopené prkénko na WC apod.  

* drobné předměty a keramika, pokud nechceme o mnohé jistě cenné předměty přijít, tak by bylo nejlepší je odklidit z dosahu naší kočky.

* květiny, hlavně na parapetech je také třeba zabezpečit tak aby je kočka nemohla shodit. Ona to nedělá proto, aby nás pozlobila, ale mnohdy velmi rychle vystartuje na mouchu a při tom nekouká na to, že jí v cestě stojí naše květiny.

* jedovaté rostliny. Tak k tomuto problému se moc nebudu vyjadřovat, neb v našem bytě máme několik desítek těchto rostlin a loučit se s nimi by nebylo to pravé. Vzhledem k tomu, že jsme měli již dříve doma kočky, nikdy jsme ani my a ani kočky s tímto neměli problém. Kočka je denně ve styku s desítkami orchidejí a nevšiml jsem si, že by jí nějak lákaly. Zde vycházím z názoru, že v divočině je mnoho těchto rostlin a zvířata to mají v sobě si jich nevšímat.

 

Je třeba si uvědomit, že náš nový člen rodiny musí být v bezpečí. Toto všechno platí obzvlášť pro ty, co musí nechávat naše miláčky samotné doma. Kočka většinu času přes den prospí, ale když se probudí začne s novým a novým průzkumem. Na toto nesmíme nikdy zapomínat.

Jaroslav Drexler

 
© JaDr 2008 admin