Queen Bastet * CZ - Abyssinian Cattery

Proč rodokmen

... aneb proč koťátko s průkazem původu?

 

   Hodně zájemců při pořízení koťátka se rozhoduje zda kotě s průkazem původu (PP), nebo bez něj. Rozdíl mezi nimi je v ceně. V tuto chvíli si je třeba uvědomit k čemu si pořizujeme kočičku. Pokud jen jako mazlíka s kterým nebudeme jezdit na výstavy a necháme jej vykastrovat, tak si takový zájemce určitě pořídí koťátko bez PP, je levnější. Všechna malá koťátka jsou roztomilá a tak by se mohlo stát, že z něj vyroste něco jiného než jsme vůbec chtěli. Když ho ale chceme mít jako chovatelé plemeno, které se nám líbí a případně toto plemeno dále množit, je taky rozhodnuto. Jednoznačně si pořídíme koťátko s PP, u kterého máme jistotu, že kupujete kočku daného plemene a ne nějakého prapodivného křížence či potomka, které to vybrané plemeno připomínají jen vzdáleně. Potom můžeme jezdit s takovým potomkem na výstavy a soutěžit v širokém výběru podobně nadšených chovatelů. Koťátka s PP se dají získat pouze v chovatelských stanicích, které jsou registrovány u některé mezinárodní organizace. V Česku a v Evropě vůbec je nejrozšířenější mezinárodní organizace FIFe a u nás v Českém svazu chovatelů (ČSCH) – Sdružení chovatelů koček (SCHK) – Plemenné knize.

   Podle Sbírky zákonů č. 5/2009, což je vyhláška ze dne 22. prosince 2008 o ochraně zvířat při veřejném vystupování a při chovu, § 7, odst. 2, písm. e, je minimální věk pro odběr koťat od kočky 84 dnů. Čili naše vybrané koťátko s PP budeme moci přinést domů nejdříve po uplynutí této doby. Takto dlouho je nutný společný život s matkou, aby se naučilo hygienické návyky, které jsou v našich bytech potřebné. Dále se toto koťátko naučí používat škrabadla na broušení drápků a ostatní běžné činnosti, jako jsou střihání drápků, návštěvy u veterinárního lékaře, kde chovatelská stanice ve které se narodilo zajistí kompletní očkování a odčervování. Samozřejmě, že tyto nutné investice jsou v ceně takového kotěte.  

   Mějme na paměti, že pořízením si malého kotěte si bereme dobrovolně závazek na budoucích cca 13 až 18 let, kdy se o něj budeme starat. Pořizovací cena kotěte s PP je minimem nákladů, které v budoucnu do kočičky investujeme. Budeme jí nakupovat kvalitní krmiva, vitamíny, výbavu, hračky a veterinární péči. Vezměme v úvahu, že kočka je živý tvor a také se jí mohou vyskytnout zdravotní problémy (tak jako lidem), s tím rozdílem, že za ní neplatíme zdravotní pojištění a její případná léčba bude vždy hrazená. Myslím proto, že stojí opravdu za zvážení naše rozhodování, zda-li „úspora“ při pořizování koťátka se vyplatí.

   V chovatelských stanicích lze získat za nižší cenu i koťátka na tzv. mazlíčky. Jsou to koťata s PP, která mají nějakou drobnou exteriérovou vadu (chybnou barvu či kresbu, delší ocásek apod.). Tato koťata jsou zdravotně a i psychicky zcela v pořádku. Pokud si pořídíme kotě s PP v chovné kvalitě (bez vad), není nikde podmínkou se stát chovatelem či jezdit s ním na výstavy. V tuto chvíli je ale cena takového koťátka odpovídající jeho kvalitě a je tedy vyšší. Jsou ale případy, kdy se narodí tak kvalitní kotě, že chov a výstavy jsou podmínkou prodeje. Takovéto koťátko si nechává chovatelská stanice pro sebe, nebo jej prodá jiné chovatelské stanici.

   Ve všech případech za zdravé, očkované, odčervené, plně socializované kotě se správnými hygienickými návyky a PP je cena dražší proto, že je v něm zahrnuta veterinární péče, očkování, testy na různé nemoci, stanovení krevních skupin, kvalitní krmivo, vitamíny, stelivo, krytí kocourem, výstavy (které jsou nutné pro získání chovnosti), péče a ošetřování březí matky, dále administrativa (tj. vystavení PP, očkovacího průkazu nebo Pasu pro malá zvířata), očipování kotěte (dnes již povinnost), pořizování chovných zvířat, potřebného chovatelského zázemí (misky, toalety, kosmetiky, hračky ap., aby kočky měli co nejpříjemnější život. Pokud se bude jednat o takovéto kotě s PP ale s přetiskem „nevhodné k chovu“, bude to kotě pouze určené na mazlíka. Podmínky prodeje jsou vždy upřesněny v kupní smlouvě, kterou vám má za povinnost vystavit chovatelská stanice. Při koupi kotěte „na mazlíka“ se v té smlouvě ale zavážete, že po dovršení věku vhodného ke kastraci jej necháte vykastrovat.

   Každá chovatelská stanice se musí starat o kočky dle chovatelského řádu, který je povinný a mj. ukládá to, že každá CHS odchovává koťata výhradně s PP, kočka smí mít maximálně tři vrhy za dva roky, chovný kocour může být poskytován na krytí pouze uchovněných koček s PP, koťata mohou opustit domov ve věku 13 týdnů a musí být očkována proti panleukopenii a rhinotrachaitidě, proti vzteklině a odčervena. Pokud by kdokoliv zjistil, že CHS porušuje chovatelský řád, je možné se stížností se obrátit na SCHK.

   Však pokud jste se již rozhodli a své koťátko našli (v inzerátech, na webech CHS aj.), tak se určitě při osobní návštěvě přesvědčíte a kvalitě a péči o kočičky v té Vaší vybrané CHS. Však každý zájemce o koťátko by se měl nezávazně podívat a navštívit CHS, případně navštívit i více chovatelů. Je nutné si nechat ukázat koťátko od chovatele v jeho pelíšku spolu s jeho matkou a případnými sourozenci. Je dále potřeba se věnovat stavu kotěte, jeho matky a ostatních případných koček v bytě. Všechny kočky by měly být čisté, s dobře udržovanou srstí, bez jakýchkoliv výtoků z nosu a očí, mít čisté uši, okolí řitního otvoru a udržované drápky. V bytě by neměly být kočky příliš cítit a neměly by být příliš bojácné, i když si od Vás jako člověka cizího budou udržovat určitý odstup. Pokud nebydlí chovatel příliš daleko, je vhodné jej navštívit vícekrát a tak pozorovat jak kotě roste, případně si můžete pořídit nějaké fotografie, kotě si zvykne na Vás a i Váš pach. Každý chovatel pečlivě vybírá nové majitele a je rád, když ví, že se dostanou do dobrých rukou.

   Pokud Vás ani tento příspěvek nepřesvědčil a je Vám opravdu jedno, jak bude Vaše „čistokrevná“ kočka vypadat, nebo pokud nemáte dostatek finančních prostředků na pořízení kočky s PP „na mazlíka“, pak raději poskytněte nový domov jednomu z mnoha koťátek či dospělých koček z útulku. Nebudete tak podporovat neseriózní množitele koček bez PP a navíc tím opuštěné kočce moc pomůžete. I taková zvířata se budou ucházet o Vaší péči a lásku, kterou Vám jistě opětují.

Jaroslav Drexler

 
© JaDr 2008 admin