Queen Bastet * CZ - Abyssinian Cattery

Druhy výživy

     Prakticky všichni víme, že výživa je nejdůležitější položka v péči o naše kočky. Nicméně většina chovatelů a majitelů koček (cca 60%) stále ještě zodpovědnost za kvalitu výživy (a tím za zdraví) své kočky přenechává výrobcům krmiv pro kočky. K radosti našich koček (a hlavně ve prospěch jejich zdraví) je však kromě diskusí „kterou značku granulí“ také stále častěji předmětem jaký způsob výživy je pro zdraví kočky (a dlouhý život bez nemocí) to nejlepší.

     Mezi zastánci toho či onoho způsobu krmení kočky se pak hovoří o variantách výživy: pouze granule, pouze nebo občas konzervy, vaření masa s přílohou, zbytky z kuchyně či od stolu nebo přerůzné kombinace. Poslední dobou se začíná zmiňovat také varianta syrové výživy BARF (syrové maso, syrové kosti, syrová zelenina).

 

V současné době se pro výživu své kočky hovoří o těchto hlavních druzích krmiv (výživy):

 

1) Termicky extrudované suché krmivo

 

     Termicky extrudovaná krmiva jsou vyrobena při teplotách 120 až 200 stupňů. Touto vysokou teplotou je kromě bílkovin, enzymů a tuků většina, přírodních vitamínů, stopových prvků a minerálních látek poškozena, zničena nebo spečením uzavřena.

     Do těchto termicky extrudovaných krmiv se po teplotním znehodnocení přírodních vitamínů a ostatních bioaktivních látek dávají umělé vitamíny a umělé minerály (chemie), které jsou biologicky málo využitelné (přírodu nelze nahradit).

     Pro zajištění vábivé vůně a chutě (aby to kočkám chutnalo) jsou přidávány uměle vyrobené příchutě (sladidla, glutamáty a jiná éčka). Chuťové buňky koček jsou uváděny v omyl.

 

2) Konzervované vlhké krmivo

 

     Maso (a případně obsažené přílohy) je konzervováno vařením. Podle platného zákona však musí být ohřáno minimálně na 138°C (sterilizace) jádrové teploty (měřeno uprostřed obsahu konzervy). Tím je dosažena expirační doba 2 až 3 roky.

     Podobně jako u termicky extrudovaných granulí je však i v konzervách vysokou teplotou velká část přírodních bioaktivních látek (vitamíny, minerály, stopové prvky) poškozena, zničena nebo uzavřena.

     Výživovým a zdravotním problémem je pak u mnohých konzerv malý obsah masa (cca 4%) a na kostky nakrájené sojové či jiné masové náhražky (kafilerní produkty). 

 

3) Doma vařená strava

 

     Výhodou vaření oproti konzervám je, že si chovatel sám při nákupu vybírá kvalitu ingrediencí, které bude vařit. Navíc lze jídelníček vařené stravy střídáním různých surovin výrazně zpestřit (různá masa, různé přílohy apod.).

     Vaření masa spolu s případným podáváním různých vařených příloh jako jsou například rýže, různé vločky a podobně je na tom (díky teplotě) s obsahem bioaktivních látek bohužel jen o trochu lépe než při krmení konzervami.

     Zkrácenou dobou vaření nebo dušením však můžeme výrazně snížit stupeň znehodnocení přírodních bioaktivních látek a zachovat také část jejich spektra. 

 

4) Syrová strava (BARF)

 

     Syrová strava BARF (syrové maso, syrové kosti, syrová zelenina) je nejpřirozenější a přírodě nejbližší druh výživy kočky (je nejblíže jídelníčku předků).

     Syrová strava jako jediný druh výživy vynecháním teplotního zpracování (vaření, extrudace) obsahuje všechny bioaktivní látky v celém původním množství a v celém spektru. Proto je pro výživu kočky nejhodnotnější.

     Abychom se vyhnuli zdravotním potížím z nedostatku některých živin (podobně jako u doma vařené stravy) musíme při volbě ingrediencí dbát na vyváženost a pestrost této syrové výživy. K syrové a vařené stravě podáváme přírodní doplňky výživy.

 

Vlastní názor na výživu kočky

 

     Chceme – li si udělat vlastní názor na skutečně zdravou výživu své kočky, pak jediným řešením je začít se tímto tématem sám zabývat. To ovšem znamená udělat si čas, zapojit (mnohdy již nepoužívané) přírodní myšlení (selský rozum) a začít přemýšlet. Při vyhledávání informačních zdrojů je dobré poptat také chovatelské pamětníky, oprášit staré knihy nebo časopisy a porozhlédnout se po světě (internet).

 

     Ten kdo chce nadále přebírat reklamní sdělení výrobců krmiv v médiích (televize, internet, časopisy) a nebo věřit tvrzením dalších (obchodně nebo sponzorsky) zainteresovaných (prodejci, veterinární lékaři, chovatelské kluby, odborné kočičí časopisy), ten se samozřejmě nemusí namáhat přemýšlet a ještě ušetří čas. Další výhodou převzetí názoru je, že když se nedaří, tak má člověk zodpovědnost na koho svést.

 

Někteří chovatelé si již při rozhodování „Jak krmit svoji kočku“ položili dvě jednoduché otázky:

 

- Co jím já?

Obvyklá odpověď: Já jím maso, zeleninu, vejce, luštěniny pečivo, jogurty a spoustu   dalšího.

 

- Jedl bych celý život jen granule (sušenou dehydrovanou stravu)?

Obvyklá odpověď: To by mě nikdy nenapadlo > Ne nejedl bych je.

 

    Právě z těchto chovatelů, kteří si při rozhodování (čím svoji kočku živit) na obě výše uvedené jednoduché otázky popravdě odpověděli, se mnozí již s „granulovým pohodlím“ rozloučili. Pochopili, že se zdravím jejich kočky má přímou souvislost především výživa, a že logicky jedině přírodnímu vzoru podobná (čerstvá, syrová) a pestrá strava (bez chemie) je pro optimální zdraví jejich kočky správná.

 

Ano, tito chovatelé pochopili, že právě jednostranná, nezdravá a přírodnímu vzoru vzdálená výživa (stále jen termicky vyrobená hotová krmiva) s umělými vitamíny má nesporně největší podíl na zdravotních potížích našich dnešních koček s projevy prakticky všech civilizačních chorob (alergie, kožní problémy, kloubní potíže, rakovina a jiné nemoci).

  Zdroj a také je zde možné si hned objednat mj. doplňky k stravě našich miláčků.

 

Zpět

 
© JaDr 2008 admin