Queen Bastet * CZ - Abyssinian Cattery

Jídelníček BARF

Jídelníček syrové výživy kočky

 

     Pravidelná příprava jídelníčku nám zpřehledňuje nákup a krmení. Jednotlivé druhy potravin uvedené v tomto jídelníčku jsou pouze příkladem, jak si z pořízených potravin můžeme naplánovat jejich přípravu (například naporcování, včasné vyjmutí z mrazáku) a následné servírování.

Jídelníček tvoříme na týden nebo delší období (podle nákupních možností).

 

     Tento týdenní jídelníček syrové výživy kočky je pro jednu dospělou a zdravou kočku. Uvedená množství jednotlivých potravin jsou pouze rámcové (počáteční) doporučení na 5 kg tělesné hmotnosti kočky. Celkově má kočka dostávat cca 2 % své hmotnosti. Množství krmiva v praxi upravíme podle potřeb své kočky (při tloustnutí ubereme a při zviditelněných žebrech přidáme). Není důležité jaký druh masa nebo zeleniny naplánujeme na ten či onen den ke krmení. V časovém rámci týdnů se snažíme držet této skladby jídelníčku: 60% maso, 15% kosti, 10% vnitřnosti, 15% zelenina. Při krmení 2 x denně v jednom týdnu podáváme přibližně 6 x svalovinu 3 x masité kosti, 2 x vnitřnosti.

 

PONDĚLÍ

Celý den: Hladovka.

            Kromě vody můžeme podávat také zeleninu, ovoce, masový nebo zeleninový vývar.

ÚTERÝ

Ráno: kuřecí krky 40 g.           

Večer: hovězí maso 60 g. + zelenina (ovoce) 15 g. + olej + Micro Mineral

STŘEDA

Ráno: drůbeží žaludky 50 g.

Večer: krůtí prsa 50 g. + jedno vajíčko se skořápkou

ČTVRTEK

Ráno: krůtí křídla 40 g.

Večer: telecí játra 60 g. + zelenina (ovoce) 15 g. + olej + Micro Mineral

PÁTEK

Ráno: kuřecí hřbet 40 g.

Večer: vepřový jazyk 60 g.

SOBOTA

Ráno: hovězí maso 60 g.

Večer: porce ryby 40 g + zelenina (ovoce) 15 g. + olej + Micro Mineral

NEDĚLE

Ráno: drůbeží srdíčka 50 g.

Večer: hovězí maso 50 g

 

Jak často zeleninu a doplňky ?

      Pro kompletní výživu buněk, a tím pro bezchybnou funkci celého organismu dáváme dospělé zdravé kočce zeleninu (ovoce) + tyto dva nejdůležitější doplňky výživy: Mikro Minerál 1 odměrku (cca 1,5 gramu) a za studena lisovaný olej 1 až 2 kapky podle potřeby kočky denně nebo cca 3 až 5 x týdně. Koťatům, kočkám v období reprodukce, kočkám starším a citlivějším (kožní problémy, trávící potíže, svědění apod.) podáváme zeleninu a doplňky výživy denně.

Druhy potravin pro syrovou výživu kočky

Syrové maso

     Optimální je krmit nezmrazeným (čerstvým) masem, které obsahuje nejvíce bioaktivních substancí. Podle svých možností (dostupnost zdroje, čas, peníze, velikost mrazničky) však můžeme nakoupit zásobu masa na delší období. Maso, kosti s masem a vnitřnosti naporcujeme na jednotlivé krmné dávky a zabalené v zavíracím sáčku je zamrazíme.
     Z masa krmíme hovězí, králičí, rybí, koňské, jehněčí, drůbeží (kuře, krůta, kachna) pštrosí, jelení, klokaní nebo maso jakékoli jiné. Ideální je divočina, domácí a nebo BIO maso ze zvířat krmených jejich přirozenou výživou. Vepřové maso je dost tučné a proto jej nedoporučujeme. Druhy masa z důvodu co nejširšího spektra živných látek střídáme: (obrázky níže jsou z katalogu dodavatele syrového masa pro kočky a psy, který je (na zahraničním) trhu již více jak třicet roků) 
 

Čistá hovězí svalovina

  

Sardinky s měkkými kostmi

  

Kuřecí stehna s kostí

 Čistá hovězí svalovina

 

 Sardinky s měkkými kostmi

 

 Kuřecí stehna s kostí

Králičí stehna s kostí

  

Celá holoubata

  

Koňské maso

 Králičí stehna s kostí

 

 Celá holoubata

 

 Koňské maso

Krůtí maso

  

Pštrosí maso

  

Jehněčí maso

 Krůtí maso

 

 Pštrosí maso

 

 Jehněčí maso

Jelení maso

  

Mix (hovězí + drštky)

  

Klokaní maso

 Jelení maso

 

 Mix (hovězí + drštky)

 

 Klokaní maso

Rady pro začátek krmení masem

     Zpočátku (prvních 7 až 10 dnů) podáváme jemnější drůbeží maso a menší denní dávky (cca o 30%), které rozdělíme do více porcí (3 až 5). Obzvláště starší kočce, která byla dlouho krmena převážně hotovými krmivy (granule, konzervy, kapsičky), která obsahovala umělá ochucovadla a vůně můžeme v prvních dnech (než si její chuťové buňky a zažívání zvyknou) maso krátce povařit (2 až 4 minuty). Lehce ovařené maso na povrchu mírně zbělá, trochu ztuhne a pozmění typickou vůni masa syrového. Proto kočka zpočátku ovařené maso začne jíst snadněji nežli maso syrové.

Syrové kosti

Kuřecí a krůtí krky je ideální masitá kost

     Živočišný druh z kterého kosti pocházejí nahraje žádnou roli (všechny jsou vhodné). Proto krmíme kosti které se nám podaří obstarat (kuřecí, krůtí, kachní, králičí, apod.). Nejlépe je krmit kostmi s masem. Ideální jsou tak například , drůbeží krky, drůbeží křídla, drůbeží kostra a jiné.

Kosti začínáme především u starší kočky, která byla krmena delší dobu hotovými krmivy podávat až po týdnu.

Zpočátku podáváme kostí málo. Vybíráme měkké a hodně masité kosti jako například kuřecí nebo krůtí krky, křídla, kuřecí kostra a podobně.

 

Syrové vnitřnosti

      Z vnitřností podáváme játra, ledviny, srdce, plíce, žaludky apod. Do jídelníčku syrové výživy jsou vhodné vnitřnosti z prakticky všech druhů hospodářských i divoce žijících zvířat (drůbeží, telecí, srnčí, ovčí apod.).

 


Telecí játra

  Hovězí srdce 
Hovězí srdce

ledvinky a prané drštky
Ledvinky a prané drštky

 Kde maso, kosti a vnitřnosti nakupovat ?

     Nejjednodušší je nakupovat pravidelně v menších množstvích čerstvé (nemražené) maso, masité kosti a vnitřnosti za běžné (člověčí) ceny u svého řezníka. Alternativou levnějšího nákupu mraženého výsekového masa pro kočky a psy jsou zoo prodejny nebo specializované firmy. Méně vhodné (z jejich nabídky) jsou sekané či mleté výrobky jako například: salám, tlačenka a jiné těžko identifikovatelné směsi v kterých mohou být (kromě velkého množství tuku) zamaskovány také nepříliš hodnotné vedlejší produkty (oči, mozek, zobáky, mleté peří, masokostní moučka apod.). Raději kupujeme (jasně identifikovatelné) celé nebo krájené (porcované) maso (svalovinu, vnitřnosti, masité kosti).


 


 Syrová zelenina a ovoce

Optimální je čerstvá zelenina s převahou listové

Optimální je krmit čerstvou nezmrazenou zeleninu (ovoce), která obsahuje nejvíce bioaktivních substancí (vitamíny, minerály, stopové prvky). Velmi vhodná je zelenina (ovoce) domácí (ze své zahrádky) nebo BIO. Kočkám, kteřé odmítají jíst kusovou nebo nakrájenou zeleninu (ovoce) ji doporučujeme nastrouhat nebo rozmixovat v mixéru na kaši (pyré), která se pak snadněji přimíchává do krmiva. Extrémně odmítavým kočkám můžeme zpočátku zeleninu (ovoce) mírně povařit nebo krátce podusit. Ochutit ji můžeme také špetkou soli. Dobrý trikem je nastrouhanou zeleninu promíchat s mletým masem nebo s tuňákem (rybičky v ojeji). Zeleninovou či ovocnou kaši můžeme naporcovat na krmné dávky do zavíracích sáčků nebo do formiček z plastových obalů na vajíčka a zamrazíme.

Druhy zeleniny (ovoce) a poměry

Poměr syrové zeleniny a ovoce v syrové výživě kočky má tvořit cca 10 až 15 procent. Nejhodnotnější dodavatel potřebných bioaktivních substancí (vitamíny, minerály, stopové prvky) jsou zelené listové zeleniny, dále pak barevné zeleniny a ovoce. Nedoporučujeme syrové brambory, cibule, avokádo a ani syrovou mrkev. Proto se při nákupech zeleniny snažíme následovat toto poměrové doporučení:
50% zelená listová: hlávkový salát, špenát, ledový salát, polníček, bylinky (pampeliška, kopřiva, petržel) a jiné.
30% ostatní zelenina: mrkev, celer, paprika, okurka, cuketa, kedlubna, brokolice, hrášek, květák, pórek a jiné
20% ovoce: jablka, hrušky, meruňky, banány, pomeranče, kiwi, broskve, švestky (ovoce podáváme jakékoliv).

Alternativa syrové zeleniny a ovoce 

Sušená alternativa syrové zeleniny a ovoce 

     Pro zjednodušení zaopatřování organismu především při syrové výživě můžeme alternativně podávát sušený přírodní doplněk výživy pro psy a kočky cdVet Fit-BARF Sensitive ze zeleniny (topinambur, řepa, mrkev), ze semínek lnu a černuchy damašské, z kvasnic, klíčků a z cdVet bylin (kopřiva, bříza, ostropestřec mariánský, smetanka lékařská).

Fit-BARF Sensitive optimálně doplňuje každý druh výživy (hotová, syrová, vařená) o vitamíny skupin A,E,B, eseciální mastné kyseliny a o balastní látky (důležité pro kondici a očistu střev). Moderní koncept této nové cdVet receptury podporuje látkovou výměnu a trávení, což zjednodušuje zaopatření organismu našich koček a tím jejich zdravou výživu.

Celá syrová vejce

Syrové vejce podáváme celé

     Jednou týdně podáváme našim kočkám celé syrové vejce (žloutek, bílek a také skořápku). Protože skořápka vajíčka obsahuje, kromě kalcia řadu dalších důležitých minerálních látek a stopových prvků, tak kočkám podáváme také i rozdrcenou skořápku.
     Nemusíme mít obavy, skořápka se díky kyselosti v žaludku rozloží a je dobře strávena.
Optimální jsou vajíčka domácí (nebo BIO) od slepic krmených jejich přirozenou výživou a která mají výběh na trávu a na sluníčko.

 

Doplňky výživy

     K syrové výživě BARF přidáváme doplňky výživy podle vzoru divoce žijících kočkovitých šelem, které si pro bezchybnou funkci organismu opatřují kompletní spektrum stavebních látek (minerály, stopové prvky, vitamíny) konzumací téměř celé své kořisti včetně kůže a části chlupů. Nezastupitelným zdrojem živin je pro tygra natrávený (fermentovaný) obsahu žaludku býložravé zvěře. Ze syrových rostlinných zdrojů pak tygr jí také ovoce, byliny, kořínky. Tyto všechny výživové komponenty vlka dodnes kompletně zaopatřují.

Doplněk výživy Mikro MinerálDříve chovatelé koček neznali širokospektrální produkty přírodních minerálních látek, stopových prvků a vitamínů. Proto se při zaopatřování kočky přikrmováním různých doplňků výživy poměrně pracně balancovalo (metoda pokus - omyl).

Mezi doporučované doplňky výživy patřily vitamíny (bohužel často umělé), masokostní moučka, kalcium, různá semínka (len, slunečnice, dýně), různé oleje (lněný, slunečnicový, rybí).

Dále se doporučovali mořské řasy, pivovarské kvasnice, obilné klíčky a rozličné sušené byliny (kopřiva, petržel, pampeliška). Přikrmoval se také tvaroh, sýr, včelí med, různé vitamíny a mnoho dalšího.

Podávání těchto přerůzných doplňků výživy je nadále možné, nicméně opatřování těchto jednotlivých doplňkových komponentů v jejich původní výživové kvalitě a bez syntetických aditiv (éčka) je dnes poměrně obtížné. Potřebnou kvalitu mají přírodní doplňky výživy bez laciných plniv a bez přidaných (syntetických) látek (umělé vitamíny, barviva, konzervanty apod.) na které se při výběru značky (dodavatele) zaměřujeme.

Důvěru kvality s ověřenou funkčností mají například doplňky výživy od firmy cdVet, které neobsahují žádné přidané látky (žádnou chemii) a pocházejí z dosud nezdevastovaných přírodních zdrojů. Mezi doporučované produkty patří Micro Minerál, který v širokém spektru doplňuje přírodní minerální látky, přírodní vitamíny a kvalitní (za studena lisované) oleje z kontrolovaných Bio-zdrojů, které organismu doplňují esenciální mastné kyseliny. 

Výhody syrové výživy kočky

- Žádný zubní kámen

- Přirozená vůně kočky

- Krásná a zdravá srst

- Málo potíží s parazity

- Silný imunitní systém

- Menší objem exkrementů

- Pevné svaly, šlachy a vazy

- Méně potíží reprodukce a růstu

- Vitalita a dobrá nálada

- Pevné zdraví a delší život 

Doslov autorů k tomuto článku

Při naší maximální snaze o vyčerpávající a korektní podání našeho vědění si prosím vyhrazujeme právo na možnou neúplnost a proti případně irelevantním interpretacím výše uvedených textů. Tímto článkem chceme pouze pomoci přispět k osvětlení procesů, které se v organismu našich koček při výživě odehrávají.

Clemens a Ulrike Dingmann cdVet Naturprodukte

logo firmy cdVet

   

Autor článku:  cdVet team Naturprodukte.  Adresa: Industriestraße 11, 49584, Fürstenau, Německo.

Internet:  www.cdvet.de  e-mail: info@cdvet.de  Telefon: 0049 5901 9796-0  Fax: 0049 5901 9796-33

Překlad z německého originálu: Jaroslav a Daniela Langerovi www.baron.cz.  Zveřejněno: 27.1.2008

 

 

 

  Zdroj a také je zde možné si hned objednat mj. doplňky k stravě našich miláčků označené v textu bíle.

 

Zpět

 
© JaDr 2008 admin