Queen Bastet * CZ - Abyssinian Cattery

Mlsný jazýček

     Možná více lidí z nás už někdy slyšelo „máš mlsný jazýček jako kočka“. A je to pravda. Kočky ho mají velmi mlsný. Kočka oproti psu je velmi citlivá nejen na kvalitu, ale i na čerstvost podávané stravy. Má velmi citlivý nos a rychle rozezná, že strava podléhá zkáze. Tuto stravu už nejí. Je zbytečné jí podávat maso, které miluje, ale jakmile v něm začal hnilobný proces už ho nebude jíst. Její strava musí být pestrá a nerada jí stále stejnou stravu.

     Právě proto je náročnější připravit stravu pro kočku. Je tak proto poměrně náročnou povinností majitele nebo chovatele koček zajistit pro svého kočičího mazlíka vhodnou potravu. Ne, že by bylo na trhu málo krmiv pro kočky, ale ne každý druh kočce chutná. Je zajímavé sledovat reakci kočky na podávanou stravu.

     Na jedné straně se s chutí pustí do podané stravy, na druhé zatřepají packou nebo dokonce jídlo začnou jakoby zahrabovat a znechuceně odejdou. Protože kočka neumí číst a při svém výběru používá jen nos a jazyk, velmi rychle udělá závěr, zda podávaný druh příp. značka jí chutná, či ne. Reakce koček nejsou náhodné, opakují se vždy podle toho co zrovna v misce má. Je zajímavé sledovat, že je mnohdy rozdíl nejen ve značce, ale mnohdy i mezi tím samým druhem u té samé značky. Mnozí z nás, jen proto aby vyhověli mlsnému jazýčku své kočky, jsou nuceni sledovat nejen druh, ale i výrobce. Kočky rozeznají i to. Mnozí milovníci koček už na to přišli, že ten samý druh vyrobený v jedné zemi chutná kočkám oproti stejnému druhu vyrobenému v jiné zemi. Výrobci krmiv investují určitě nemalé prostředky do výrobních receptúr, ale jedině kočka rozezná, který výrobce udělal nějakou odchylku z receptúry, nebo jí prostě ošidil. Mnozí výrobci zaznamenávají růst zájmu o jejich výrobek, jiní registrují opak. My zákazníci si přejeme, aby naše kočky dostaly to nejlepší. Těšíme se z jejich spokojeného výrazu, vděčnosti v očích a oblizování svých tlapek spojené s předením, což pro nás je tou nejlepší odměnou. My kupující se můžeme zmýlit (budeme si to ale pamatovat pro příště), ale kočku oklamat nejde.

Jaroslav Drexler

 

Zpět

 
© JaDr 2008 admin