Queen Bastet * CZ - Abyssinian Cattery

FIV

Kočičí imunodeficientní virus

Jak napovídá i samotné jméno, kočičí imunodef. Virus (FIV – z anglického Feline Immunodeficiency Virus) je blízce příbuzný lidskému imunodeficientnímu viru (HIV) který vyvolává AIDS. U obou infekcí dochází k postupné destrukci bílých krvinek které chrání organizmus proti infekčním chorobám . Obě virózy jsou nevyléčitelné. Infekce jsou druhově specifické to znamená že člověk se nemůže nakazit virem kočičí FIV a kočky naopak lidským HIV. 

Jak dochází k rozširování infekce ?

FIV se nachází ve slinách a ostatních tělových tekutinách kočičího organizmu.Infekce se přenáší převážně kousnutím. Onemocnění se nejčastěji vyskytuje u nekastrovaných toulavých kocourů, toulavých a zdivočelých koček. Kočky jsou většinou méně agresivní než kocouři a tím i pravděpodobnost že se účastní rvaček je daleko menší, k přenosu infekce však stačí jediné kousnutí. Po nakažení (vniknutí viru do organizmu ) organizmus není schopen se infekce zbavit a ta se přenáší z generace na generaci. Od infikované matky se jedno ze čtyř koťat může narodit již nakažené.K infekci koťat dochází buď během těhotensví (přes placentu – plodové obaly) anebo po porodu při překousnutí pupeční šňůry, při olizování. Na rozdíl od HIV přenos FIV pohlavní cestou (při páření ) nebyl prokázán. 

Co se stane když se kočka nakazí ?

První dny po nakažení se u kočky objeví pouze nepatrné všeobecné příznaky nemoci jako např.zvýšená těl.teplota. Je velmi málo pravděpodobné že majitel kočky tyto změny vůbec zpozoruje. U koček které jsou nakaženy ( trpí ,jsou nemocné) kočičí leukémií (FeLV) mohou být příznaky podstatně těžší. Tyto první nespecifické příznaky nemoci krátce po nakažení pominou a kočky jsou pak perfektně zdravé i několik měsíců a i let. Postupem času však infikovaný jedinci začnou být vnímavější na různé infekce což se projeví apatií, zduřením žláz, matnou srstí, teplotou, hubnutím. Intenzita uvedených příznaků se u jednotlivých zvířat značně různí. Postižený jedinci mívají zánět sliznice dutiny ústní, zánět spojivek s výtokem z očí, chudokrevnost a průjem. U nemocných zvířat se častěji vyskytují určité druhy nádorů a mohou mít postižený i CNS projevující se změnou chování, křečemi, demencií a pod.

Jak (moc) je infekce rozšířena ?

Rozšířenost FIV závísí na mnoha faktorech, na hustotě kočičí populace a zejména na počtu nevykastrovaných kocourů v oblasti. Při namátkovém průzkumu 100 náhodně vybraných (random surway) zdravých koček bylo 6 nositelem viru. Při průzkumu provedeným ve vete.ordinacích u nemocných koček byl výskyt mnohem vyšší – jedna ze 6 ti koček byla pozitivní (nakažená). Vzhledem k dlouhé inkubační době, onemocnění je nejčastěji pozorováno u starších koček ve věku od 6 do 10 ti let.

Jak se pozná že kočka je v inkub.období infekce ?

Dokud kočka v důsledku zhoršujícího se imunitního systému nezačne trpět různými inf. chorobami, není důvod se domnívat že je infikovaná FIV.
Pomocí sérologického testu (krevní zkoušky) lze zjistit (Byl již vypracován sérologický test pomcí kterého lze zjistit )jestli je kočka nakažená nebo ne. Test je ovšem průkazný až několik týdnů po nakažení, protože protilátky (proti nemoci) které se touto krevní zkouškou zjišťují se v krvi dřív neobjeví. U malého % koček, asi u jedné z 10-ti se tyto protilátky na vzdor infekce v krvi neobjeví ( se protilátky ani u nakažených koček nepodaří prokázat). Na potvrzení výsledku předcházející zkoušky bylo vypracováno několi dalších komplikovaných testů, kterým se prokazuje v krvi přímo virus.

Co dělat když kočka onemocní FIV ?

FIV je onemocnění neléčitelné a nakažené zvíře dříve nebo později podlehne další (jiné) infekci která u zdravých koček prostých FIV nebývá vážné (smrtelné).
Do určité mítry lze nemocným kočkám pomoct, např. bakteriální infekce se léčí antibiotiky a různé zánětlivé pochody lze zmírnit steroidy a tak snížit zhoubný efekt FIV.Dlouhodobě lze nakaženým kočkám podávat I lék který byl vyvinut na léčení lidí pstižených AIDSem (virem HIV). Pokusy prokázaly krátkodobé zlepšení při jeho používání, ale léky jsou velmi drahé a zatím nejsou ani běžně k dostání.Vakcína proti FIV zatím nebyla vyvinuta, ale kočky by měly být proti všem ostatním nákažlivým nemocem řádně a včas vakcinovány.

Jak chránit ostatní kočky v domácnosti ?

Kočky které žijí ve stejné (společné)domácnosti se většinou neperou a tak k nákaze prostředníctvím kousnutí je méně anebo téměř nepravděpodobné.Jestli ale máte kočku která je evidentně nakažená bylo by lépe (vhodné) jí separovat. Jestli je ve skupině i kocour měl by se nechat vykastrovat a tak snížit riziko šíření infekce. Nakažená kočka by měla být rovněž vykastrovaná aby nemohla přenést infekci na event. potomky. Jestli kočka v důsledku FIV uhyne a ostatní kočky jsou zdravé lze do skupiny přikoupit novou zdravou kočku bez jakéhokoliv rizika.. Virus FIV je ve vnějším prostředí málo odolný a na vzduchu velmi rychle odumírá . Nová kočka se nenakazí ani v prostředí ani při používání misky uhynulé kočky Pro jistotu však před příchodem nové kočky misku a také celé prostředí důkladně vyčistěte a vydezinfikujte.

MVDr. Jan Minárik

 

Zpět

 
© JaDr 2008 admin