Queen Bastet * CZ - Abyssinian Cattery

Odčervení koček

     Kočky jsou napadány kromě vnějších parazitů (blechy, klíšťata) také různými druhy vnitřních cizopasníků, kteří parazitují nejčastěji ve střevě, ale mohou se usadit i v dalších orgánech. Většina parazitů se přisává na sliznice, zakusuje se do nich a některé druhy červů se sliznicí také provrtávají. Tím vzniká prostor pro vstup různých infekcí do organismu kočky.

 

Druhy vnitřních cizopasníků

 

     Nejčastěji se u našich koček vyskytuje škrkavka, kterou mají téměř všechna koťata a mladé kočky. Dospělá kočka může být také napadena škrkavkou a nebo některým z dalších parazitů jako jsou například měchovec liščí (Uncinaria stenocephala) a nebo tenkohlavec liščí (Trichuris vulpis).

     U koček žijících převážně venku se někdy navíc vyskytují různé druhy pásovcových parazitů rodu ploštěnců známých jako tasemnice (Taenia teaniaeformis).

     Například při napadení blechou, která je nositelem larválního stadia tasemnice a jejím pozřením se kočka může nakazit tasemnicí. V oblastí s výskytem lišek pak můžeme počítat s obávaným červem tasemnice liščí (Echinococcus multilocularis)

 

Jak se kočka může infikovat

 

     Prvním setkáním našich koček (koťat) s vnitřními parazity bývá nejčastěji se škrkavkou ještě v těle svojí matky. Škrkavkou nebo jiným parazitem zatížená kočičí máma se pro ochranu vlastního zdraví (instinkt priority) zbavuje cizopasníků krevním oběhem do placenty a tím do organismů koťat. Po porodu pak pokračuje zbavování se parazitů také prostřednictvím mateřského mléka.

     Díky zvyku (ven chodících) koček čichat a někdy také olizovat pachové stopy svých kočičích, tak jako i divoce žijících zvířecích kolegů se může stát, že kočka přijme vajíčka parazita.

     Červy infikovaná kočka pak prostřednictvím exkrementů šíří miliony mikroskopicky malých vajíček těchto červů. Vajíčka mají velkou životaschopnost a proto jsou schopná infikovat další zvíře i po několika letech.

     Oproti škrkavce nebo měchovci musejí tasemnice projít nejprve mezihostitelem a teprve v konečném hostiteli mohou následně pohlavně dospět, aby se mohli rozmnožovat. Mezihostitelem pro tasemnice je obvykle, blecha, ježek nebo myš. Kočka s oslabenou imunitou se snědením masa z těchto zvířat nebo celého mezihostitele může infikovat.

 

Zjištění přítomnosti červů

 

     Infikovaná kočka zpravidla rozšiřuje svými exkrementy vajíčka červů nebo články tasemnice. Zda – li je naše kočka infikována parazitem lze obvykle zjistit laboratorním vyšetřením vzorku jejího exkrementu na přítomnost vajíček (mikroskop nebo nasycený solný roztok). Nicméně stoprocentní jistotu, zda – li naše kočka je nebo není začervena mít nemůžeme, protože jsou druhy červů, kteří nekladou vajíčka neustále a nebo ještě nejsou pohlavně dospělí.

 

Nebezpečí pro infikovanou kočku

 

     Přítomnost červů v zažívacím traktu kočku zdravotně ohrožuje. Červy ve střevě jednak ubírají kočce živiny a jejich odpadní látky (z látkové výměny) pak navíc zatěžují její vnitřní orgány (játra, ledviny). Intensita možných zdravotních poškození je závislá na druhu a množství červů.

     Masivní začervení může přivodit poškození střeva (ucpání, trhliny) s možným následkem smrti kočky. Napadení určitými druhy červů, kteří migrují do jiných orgánů (plíce, ledviny, svaly) pak může způsobit škody také zde. Koťata a mladé kočky pak následkem silného začervení mohou být přibrzděna ve vývoji.

     Symptomy nemocí ze začervení jsou bohužel obvykle nespecifické a často také z vnějšku těžko rozpoznatelné. Proto v zájmu zdraví kočky a její rodiny (infekční nebezpečí také pro člověka a především pro malé děti) je pravidelné odčervování rozumné. Rámcově mezi nejobvyklejší symptomy začervení patří:

- nechutenství, slabost, špatná nálada

- podezřelé až nemocné hubnutí

- průjem nebo zvracení po jídle

- vypouklé břicho

- kožní problémy

- ztráta lesku srsti

- nervózní křeče

- chudokrevnost

- kašel

 

Jak často kočku odčervovat

 

     Budoucí kočičí mámy odčervujeme tři až pět dní před krytím a čtrnáct dnů před porodem. Koťata odčervujeme (společně s matkou) ve dvou, čtyřech, šesti a osmi týdnech. Po společném odčervení mámy a koťátek pak samotná koťata odčervujeme již jen jednou měsíčně až do stáří půl roku. Dospělé kočky krmené převážně hotovými (průmyslově vyráběnými) krmivy doporučujeme odčervovat pravidelně 4 až 6 x ročně. Ostatní dospělé kočky krmené z větší části pestrou výživou (doma vařená, syrová strava apod.) doporučujeme odčervovat cca 2 až 4 x ročně.

 

Faktory pro volbu intenzity odčervování:

- Přírodě vzdálená výživa

- Stáří a zdravotní stav kočky

- Spolužití většího počtu koček

- Pravidelný kontakt s hospodářskými zvířaty

- Bezpečnostní potřeby rodiny (nemoc, malé děti apod.)

 

Snížení rizika napadení cizopasníky

 

     Napadení vnitřním cizopasníkem (začervením) jsou více ohroženy kočky krmené (z velké části) přírodě vzdáleným krmivem (často termicky extrudované granule), které zpravidla časem způsobuje zlenivění střeva s následným vznikem hnilobného povlaku na střevních stěnách, který je živnou půdou pro škodlivé bakterie, plísně a vnitřní parazity (snížená imunita).

     Například chovatelé, kteří krmí své kočky zčásti nebo zcela jejich nejpřirozenější výživou BARF (syrové maso, kosti, zelenina) pozorují jen zřídka začervení svých koček vnitřními cizopasníky (začervení prakticky neznají).

     Kočky krmené syrovou výživou (BARF) tráví rychleji (červy mají méně času se usadit) a hlavně mají žaludeční šťávy s hodnotou kyselosti pH méně než 1 (člověk pH 4 až 5). Tato kyselost zlikviduje v trávícím ústrojí škodlivé bakterie, plísně a také většinu běžných druhů vnitřních parazitů.

 

Možnosti odčervování (příroda/chemie)

 

     Odčervovat svoji kočku můžeme dosud nejčastěji používanými chemicky vyrobenými preparáty (odčervovací tablety, spoty, pasty apod.), které zpravidla obsahují nervový jed. Alternativně můžeme kočku odčervovat na přírodní bázi (po vzoru divoce žijících šelem kočkovitých) s pomocí bylin a zeleninových extraktů.

 

Odčervení kočky syntetickým preparátem

 

     Standardní (běžně užívané) odčervovací syntetické preparáty obsahují zpravidla nervové jedy, které červy ve střevě usmrtí. Chemické (nepřírodní) látky však ve střevě poškodí i dobré bakterie a tím naruší rovnováhu střevní mikroflóry. Protože při užívání běžných odčervovacích preparátů není zvýšena střevní motorika, tak organismus část mrtvol červů spolu s nervovým jedem stráví. Následkem je zatížení vnitřních orgánů (játra, ledviny) se zvýšeným rizikem onemocnění (alergie, kožní a kloubní problémy, rakovina a jiné).

     Uměle vyrobené odčervovací preparáty po čase navíc způsobují resistence. Červy se nervovým jedům určitého složení přizpůsobí a přežijí. Často pak u chemických preparátů pozorujeme také symptomy vedlejších účinků jako je malátnost, průjem, zvracení, nechutenství apod. Shrnutí nebezpečí chemického odčervování:

- Otrava červů (ale i organismu) nervovými jedy

- Poškození nebo narušení střevní mikroflóry

- Resistence červů na syntetické preparáty

- Zatížení vnitřních orgánů (játra, ledviny)

- Poruchy nebo snížení zhodnocení krmiva

- Zvýšené riziko alegií a kožních problémů

- Vedlejších účinky (malátnost, průjem, zvracení)

 

Odčervení kočky přírodním produktem

 

     Alternativou pro odčervování koček bez nervových jedů (bez chemie) na českém trhu je například přírodní doplněk výživy z bylin a zeleninových extraktů od firmy cdVet ContraWurm fur Katzen (kontra červ pro kočky), který obzvláště při napadení zažívacího traktu vnitřními parazity (začervení) napomáhá zlepšení příjmu živin.

     Odčervovací byliny (ContraWurm) dodají střevům kočky čistící byliny, které červy ochromí (dostanou křeč a pustí se střevní stěny). Zeleninové extrakty následně zvýší střevní motoriku a tím se kočka červů spolu se střevním obsahem (dříve než pomine ochrnutí červů) zbaví.

     Odčervovací dávka se podává dvakrát po sobě v rozmezí deseti až čtrnácti dnů. Vzorem pro recepturu tohoto přírodního produktu jsou divoce žijící kočkovité šelmy, které vědí, že s pomocí určitých bylin se lze zbavit červů ve střevě.

     Složení cdVet ContraWurm: Specielní bylinná směs cdVet receptury, zeleninové extrakty.

 

  Zdroj a zde je možné si objednat mj. doplňky označené bíle:

 

Zpět

 
© JaDr 2008 admin